Yapı Denetim Fiyatları

Yapı denetimde fiyatlar temelde denetlenecek yapının büyüklüğüne yani metrekare alan arazisine göre belirlenir. Alan ve yapılacak binaların türü arttıkça denetleme ücreti de artış gösterir. Yapı denetim firmasına ödenecek ücretler, yapıların denetlenme süreçlerine göre bölünmüştür. Yukarıda belirtilen yapı denetim adımlarının her birinde ortaya çıkarılan toplam maliyetin bir kısmının ödemesi yapılır.
İlk iki aşamada işin en önemli kısmının deneti yapılması nedeniyle, bu bölümlerde ödemenin de büyük bir kısmı tahsis edilir. Taşıyıcı sistem başlangıcına gelindiğinde ödemenin yüzde 60’ı yapılmış olur. Tabi bu ödemelerin farklı yapı denetçisi firmalara göre farklı şekilde yapılabilmesi de söz konusudur. İş bitiminde ise ödemenin geriye kalan sadece yüzde 5’lik kısmı yapılmaktadır.
Yapı denetim sürecinde fiyatlarda değişim birazda, yapının türüne bağlıdır. Ayrıca yapının yapım sürecinin ne kadar süreceği de bir kat sayı olarak fiyatlara yansımaktadır. 1 yıl ila 1.5 yıl sürecek iki aynı inşaat arasındaki fiyat farkı 500 TL civarındadır. Bu noktada fiyatta sürecin çok ciddi bir etkisi olmadığını söylemek mümkün. Bununla birlikte, bina tipi fiyatta çok ciddi bir fark yaratmaktadır. Özellikle sınırlı yüksekliğe sahip yapıların denetiminde fiyatlar bir hayli düşüş gösterebilir. 3 metre boyunda kümes ve buna benzer binaların yapımı ile, normal bir iş yeri boyutundaki binaların yapımında fiyat farkı metrekareye de bağlı olarak 10.000 TL ve daha üst seviyelere de artış gösterebilir.